SZC logo

Zalaegerszegi Szakképzési Centrum

OM kód: 203067 | 8960 Lenti, Petőfi S. út 23.

Intézmény logo

Lámfalussy Sándor Szakképző Iskola

HírekKözérdekű adatokCLASSROOMKRÉTA

Technikumi és szakképző iskolai oktatás

Az általános iskolai tanulmányok befejeztével továbbtanulási lehetőségként választhatók a szakképző iskolák, illetve a technikumok.

A szakképző iskolában 3 éves képzésben vehetnek részt a szakmai oktatás e formáját választó fiatalok. Az első év végén a tanulók ágazati alapvizsgát tesznek, ami átjárhatóságot biztosít az ágazaton belül más szakmák, és akár a technikumi képzés felé.

A technikumban 5 éves a képzés időtartama. Ebből az első 2 év az ágazati alapoktatás, amelyet a technikumban is alapvizsga zár.

A tanulóknak a jelentkezéskor tehát elég az ágazatot megjelölniük. A közös ágazati alapok megismerését követően kell csak eldönteniük, hogy mely konkrét szakmát szeretnék a szakképző iskolában 2, technikumban 3 éves szakirányú oktatás során elsajátítani. A szakirányú oktatás cégek közreműködésével, valós munkakörnyezetben megvalósuló duális szakmai oktatás keretében, vagy ilyen lehetőség hiányában az iskola tanműhelyében zajlik. 

Miért válasszam a szakképzést?

A technikum egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit. A képzés során matematikából, magyarból, történelemből és egy idegen nyelvből ugyanazt a tananyagtartalmat, ugyanolyan óraszámban kell elsajátítani, mint a gimnáziumban. Ezekből a közismereti tantárgyakból az oktatás érettségi vizsgával zárul. A technikumi tanulmányok végén letett szakmai vizsga ötödik érettségi vizsgatárgyként emelt szintű érettséginek felel meg. A technikum elvégzése után tehát a tanuló egyszerre kapja kézbe az érettségi bizonyítványt és a technikusi oklevelet, valamint még a nyelvvizsga megszerzésére is lehetősége van. Mindez lehetőséget nyújt a felsőoktatásban való továbbtanulásra is. A szakképző iskola a mesterembereket képzi. Annak, aki az iskolában szakmát szerzett, a ráépülő, specializáló szakmai képzéseknek köszönhetően számos lehetősége van a továbblépésre, szakmai ismereteinek magasabb szintre emelésére. Vagyis egy jó szakma ugyanúgy lehetséges karrierutat jelent, mint egy diploma. A jó szakembereket megbecsüli a társadalom. A szakirányú oktatás mind a szakképző iskolában, mind a technikumban elsődlegesen vállalati helyszínen, duális partnereknél valósul meg. Mivel a duális képzőhellyel kötött szakképzési munkaszerződés alapján a tanulókat munkabér illeti meg, már tanulmányaik során rendszeres jövedelemhez juthatnak. A szakképző intézmények első szakmájukat tanuló diákjainak ösztöndíj jár, amelynek egy része egyösszegű pályakezdési juttatásként kerül kifizetésre a szakmai vizsga sikeres teljesítését követően.

Minden iskolában más a képzés?

Az egyes iskolai, helyi szakmai programok az óraszámok és a struktúra tekintetében némileg eltérhetnek egymástól, de a szakmai oktatásnak minden esetben meg kell felelnie a Képzési és Kimeneteli Követelményekben meghatározott tartalmaknak. Az új szakképzési rendszerben a duális képzőhely a szakképző intézménnyel közösen felel a szakmai vizsgára való felkészítésért. Az iskolák más és más duális partnerrel állnak kapcsolatban. Az iskola és a partner közötti megállapodás tartalmazza, hogy hány napot van a tanuló az iskolában és hány napot a duális partnernél. Az ágazati alapvizsgát követően a tanulók akár több időt tölthetnek a duális képzőhelyen, mint az iskolában. Technikumban az ötödik évfolyam már szinte csak a gyakorlatról szól.


Okleveles technikusképzés

A felsőoktatási intézménnyel közösen kidolgozott szakmai program alapján folytatott, emelt szintű szakmai tudást biztosító képzés azoknak a jó tanulmányi eredménnyel rendelkező tanulóknak ajánlott, akik tudatosan szeretnék építeni jövőjüket. A tanulók a képzés megfelelő tanulmányi eredménnyel történt teljesítését követően egyenes úton, már megszerzett kreditekkel juthatnak be az adott egyetem szakirányú képzésébe.


Szakmák

Asztalos

Fa- és bútoripar


Tovább

Épület- és szerkezetlakatos

Gépészet


Tovább

Kereskedelmi értékesítő

Kereskedelem


Tovább

Pincér - vendégtéri szakember

Turizmus-vendéglátás


Tovább

Szakács

Turizmus-vendéglátás


Tovább

Szociális ápoló és gondozó

Szociális


Tovább

EGYÉB INFORMÁCIÓK

 

  • A 9. évfolyamtól kezdődően – 3 szakképzési évfolyamon (1/9., 2/10., 3/11.) – az adott szakképesítés megszerzéséhez szükséges szakmai elmélet, szakmai gyakorlat és közismereti képzés folyik.
  • A képzési idő 3 év.
  • Választható idegen nyelv: angol vagy német.
  • A tanuló a szakképző évfolyamokon ösztöndíjban részesül.
  • Az iskola a régióban kötelező beiskolázást elégit ki.
  • Az iskola minden tanulója részére étkezést a Vén Diák étteremben biztosít.
  • Az 1/9. évfolyamon gyakorlati képzése minden szakma esetében az iskolai kabinetben vagy a tanműhelyekben folyik, a 2/10. és a 3/11. évfolyamon munkaszerződés keretében vállalkozóknál vagy vállalkozásoknál történik.
  • A felvétel elbírálása a jelentkezésnél az általános iskola 7-8. évfolyamának tanulmányi eredménye alapján történik.
  • A végzett tanulók a 3 éves képzés után, 2 év alatt esti tagozaton érettségit szerezhetnek. Itt csak érettségi tantárgyak oktatása folyik (választott idegen nyelv, magyar nyelv és irodalom, matematika, történelem).
  • Az iskola az alábbi sajátos nevelési igényű tanulókat is fogadja:
    1. enyhe értelmi fogyatékos
    2. egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzdő tanulók.
    3. A sajátos nevelési igényű tanulók és a beilleszkedési, tanulási, magatartási (BTMN) nehézséggel küzdő tanulók integrált nevelés és oktatás mellett -kötelezően- fejlesztő pedagógus és gyógypedagógus irányításával fejlesztő foglalkozásokban részesülnek. A tanuló -a szakértői véleményben foglaltak alapján- a szülő kérésére felmentéseket és kedvezményeket kaphat.

Partnereink

SZC logo

Zalaegerszegi Szakképzési Centrum


Lámfalussy Sándor Szakképző Iskola

8960 Lenti, Petőfi S. út 23.

Telefon: +3692551223

E-mail: iskola@lamfalussy.edu.hu

OM azonosító: 203067


2024Lámfalussy Sándor Szakképző Iskola